Sunday, Mar 11, 2018

صفحه نخست » "کاخ سازی" برای خمینی "بت سازی" نیست، اما "نامگذاری یک خیابان" به نام مصدق "بت سازی" است

اکبر گنجی - خبرنامه گویا

سید هادی خسروشاهی امروز در اعتراض به نام گذاری یک خیابان از سوی شورای شهر تهران به نام دکتر محمد مصدق، ضمن دفاع از نواب صفوی و آیت الله کاشانی، و انکار رهبری ملی شدن صنعت نفت توسط دکتر محمد مصدق، در خبرگزاری فارس نوشته است:

"این که امروز خیابانی را به نام دکتر مصدق نامگذاری کنند، پاسخ یا پاداش آن را پیشاپیش خود جناب پیشوا به اعضای کمیسیون مربوطه در شورای شهر تهران پرداخته‌اند. برادر ما آقای مهندس محمد توسلی در جریده شریفه « سازندگی» شماره ۱۷ مورخ۱۳ اسفند صفحه۲۷ چنین نقل می‌ کنند:« دکتر مصدق ضمن پیامی در۱۶ اردیبهشت ۱۳۳۰ تصریح کرده‌اند که هرگز با ساختن مجسمه و نام‌ گذاری محلی به نام ایشان موافق نبودند و حتی دستور دادند نام ایشان را از تابلوی خیابان چرچیل بردارند و این جمله تاریخی را فرمودند: به لعنت خدا گرفتار می ‌شود هر کس که بخواهد در حیات و مماتم به نام من بتی بسازد و مجسمه‌ای بریزد...». البته ما دعا می‌ کنیم که دوستان محترم شورای شهر و ارباب جرایدی که سوژه‌های کهنه را بشکل موضوعات نو!! به خورد خلق‌الله می دهند، دچار نفرین و لعنت جناب پیشوا نشوند و بی ‌دلیل « بتی» نسازند".

در این مورد توجه به چند نکته ضروری است:

یکم- جمهوری اسلامی ده ها هزار میلیارد تومان هزینه کرد تا قبر آیت الله خمینی را به کاخ همطراز مرقد ائمه شیعیان تبدیل سازد. مگر آیت الله خمینی به مسئولان سیمای جمهوری اسلامی اعتراض نکرد که چرا این قدر عکس و تصویر و سخنانش را پخش می کنند؟ او به آنها گفت:

"از این وضع رادیو- تلویزیون خوشم نمى‌‏آید. واقع آن است که آن قدر که پابرهنه‏‌ها به رادیو- تلویزیون حق دارند، ما نداریم...من مدتهاست که وقتى مى ‏‌بینم رادیو- تلویزیون را هر وقتى بازش مى ‌‏کنم از من اسم مى ‌برد، خوشم نمى ‌‏آید...من گفته‌‏ام که آن چیزهایى که مربوط به من است گفته نشود، من با آقایان کارى ندارم...این دیگر در رادیو- تلویزیون گفتن ندارد که رادیو بگوید، تلویزیون بگوید، رادیو چند دفعه، تلویزیون چند دفعه، این کارها مردم را خسته‏ مى‏‌ کند هیچ محتوا هم ندارد. من و شما صحبت مى ‏‌کنیم و همین طور دیگران؛ یعنى دیگران با من صحبت مى ‏کنند، آنها را من قطع مى ‏‌کنم. و همین طور آن چیزهایى که الآن در تلویزیون موجود است؛ مثلًا اول خبر که مى‏ خواهد شروع کند عکس مرا مى ‏گذارند، آن را بردارید، و اگر کسى از شما سؤال کرد بگویید فلانى گفته است... قلب مردم در غیر از اینهاست. مسأله اینها نیست، ما سابقاً با مردم تماس داشتیم و به آنها ارادت داشتیم و مردم به ما لطف داشتند، ولى این طور نبود که ما رادیو- تلویزیون داشته باشیم، آن باب دیگرى است".

maghbarehkhomeni01.jpg به کانال خبرنامه گویا در تلگرام بپیوندید

maghbarehMosadegh01.jpgپس چرا این کاخ عظیم را با پول مردم فقیر برای او ساختند؟ (رجوع شود به مقاله "مرقد آیت الله خامنه‌ای" ). آیا همین یک مورد، بت سازی از خمینی نبوده و نیست و سازندگان مرقد را مستوجب نفرین و لعنت ابدی نمی سازد؟ قبر دکتر محمد مصدق را با قبر آیت الله خمینی مقایسه کنید.

دوم- جمهوری اسلامی با برنامه ریزی سیستماتیک ، همه گروه های اجتماعی را به زیارت قبر آیت الله خمینی می برد. آیا این عمل بت سازی و شرک نیست؟ اما نکته جالب تر این است که حتی اجازه نمی دهد مردم سالی یک بار بر سر قبر دکتر محمد مصدق جمع شوند. همه ساله شاهد سرکوب افرادی هستیم که قصد دارند بر سر قبر مصدق حاضر شوند.

سوم- آیت الله خمینی، برخلاف کلیه موازین فقهی مقبول خودش، گفت که "مصدق مسلم نبود". او رقیب ناپسند بود و نمی توانست ستایش مردم از مصدق را تحمل کند. مصدق نام یک دوره تاریخی است. مردم با مصدق، کودتای آمریکایی- بریتانیایی- آخوندی- شاهنشاهی ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ و سرکوب های پس از آن را به یاد می آورند. به عنوان نمونه، شعرهای مهدی اخوان ثالث و احمد شاملو را بخوانید و ببینید چه تصاویری از قبل و بعد از کودتا ترسیم کرده اند( "زمستان" اخوان یکی از بهترین هاست). اما آیت الله خمینی، آن کودتای تاریخ ساز را که به تغییر رابطه بنیادین مخالفان و روشنفکران با رژیم شاه منتهی شد، سیلی اسلام بر صورت مصدق قلمداد کرده است(رجوع شود به مقاله "آیت الله خمینی: کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ سیلی اسلام بر دکتر محمد مصدق بود"). این همه خشم و کینه باور ناکردنی است. جالب است که خبرگزاری فارس- متعلق به سپاه- این روزها دائماً پیرامون این ادعای خمینی که "مصدق مسلم نبود" داستان سرایی می کند.

چهارم- حتی بزرگترین دشمنان دکتر محمد مصدق هم ادعا نکرده اند که او در سرکوب مردم یا مخالفان دست داشته است. اما فقط و فقط یک قلم از سرکوب های "دوران طلایی امام خمینی"، فرمان قتل عام چند هزار زندانی سیاسی و عقیدتی در تابستان ۱۳۶۷ است.

پنجم- آیت الله خمینی به شدت مدافع افرادی چون شیخ فضل الله نوری، نواب صفوی، آیت الله کاشانی، و...بود. به همین دلیل بزرگراه های تهران را به نام این افراد نام گذاری کرده اند. فارغ از افکار و رفتار این افراد، آیا نامگذاری بزرگراه ها به نام آن ها، بت سازی از آنها نبوده و نیست؟ آرای فقهی شیخ فضل الله نوری چه تفاوتی با آرای فقهی گروه هایی چون داعش دارد؟

ششم- به "تسلى و سلام" اخوان با "صدای خود او" گوش کنید. ۲۹ اسفند- روز ملی شدن صنعت نفت - نزدیک است. دوستداران مصدق دوباره جمع می شوند تا یادش را گرامی بدارند و نشان دهند که با تاریخ سازی جمهوری اسلامی- از طریق تحریف و جعل- مخالف بوده و هستند. مصدق را نه می توان از تاریخ ایران حذف کرد، نه می توان او را بدنام ساخت. این حکم درباره آیت الله خمینی هم صادق است. یعنی، آیت الله خمینی را نه می توان از تاریخ ایران حذف کرد، نه می توان او را خوشنام ساخت. از دست های او خون می ریخت.

هفتم- دکتر محمد مصدق فقط یکی از دلایلی است که این روزها اصول گرایان و قوه قضائیه را علیه شهرداری تهران بسیج کرده است. ظاهراً آنان داعش گونه برآشفته اند که چرا ۸ دختر ۸ ساله در مراسم شهرداری در برابر شهردار تهران رقصیده اند. اما واقعیت چیز دیگری است. بخشش های سردار محمد باقر قالیباف موضوع اصلی است. اختصاص ۲ میلیارد تومان فقط و فقط برای یک آش نذری، یک نمونه از اقدامات اوست. صدها مداح از شهرداری تهران حقوق های ۵ تا ۱۰ میلیون تومانی دریافت می دارند. محمد علی نجفی نیمی از آنها را قطع کرده و به دنبال قطع حقوق بقیه مداحانی است که بدون دلیل از شهرداری حقوق می گیرند. این موارد- و مواردی از این قبیل- موجب شورش اصول گرایان و فقیهان درباری و دادستانی تهران شده است.

آدرس کانال تلگرام اکبر گنجی: https://telegram.me/ganji_akbar
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com